'

Sprzedaż biletów

Czwartek, 14 Listopada

Grażyna Hase. Rewolucjonistka mody - Wystawa

Toruń 14.11.2024, g. 11:00
od 11.00 pln
Kiedy: 27.09.2024 – 01.12.2024

Godziny zwiedzania:
/ poniedziałek: nieczynne
/ wtorek – czwartek: 12.00–18.00
/ piątek: 12.00–20.00
/ sobota – niedziela: 12.00–19.00

Wystawa pt. Grażyna Hase. Rewolucjonistka mody jest próbą prezentacji działalności Grażyny Hase – artystki, projektantki, autorki kostiumów dla filmu, teatru i estrady, współautorki programów telewizyjnych, mecenaski sztuki, przyjaciółki i promotorki artystów, animatorki kultury, galerzystki i marszandki. Kobiety, która przez kilka dekad wpływała na gusty Polek i wprowadziła na wybiegi nowatorskie elementy, tworzące wyjątkowy klimat jej pokazów.
Koncepcja wystawy odbywającej się w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej zakłada prezentację dorobku artystki w kontekście jej różnych aktywności w obszarze sztuki: zarówno jako projektantki, jak i animatorki życia kulturalnego stolicy. Grażyna Hase. Rewolucjonistka mody to jednak nie tylko obszerny pokaz blisko pięciu dekad działalności głównej bohaterki ekspozycji, ale także ilustracja jej twórczego podejścia do koncepcji synergii sztuk. Na wystawie odkryjemy bowiem, w jaki sposób moda, malarstwo, teatr, film i fotografia mogą przenikać się w zaskakujący sposób.

Nowe pokolenie i klasycy z Kolekcji Wojciecha Fibaka - Wystawa

Toruń 14.11.2024, g. 12:00
od 11.00 pln
Kiedy: 28.06.2024 – 31.12.2024

Godziny zwiedzania:
/ poniedziałek: nieczynne
/ wtorek – czwartek: 12.00–18.00
/ piątek: 12.00–20.00
/ sobota – niedziela: 12.00–19.00

Kurator: Krzysztof StanisławskiKoordynatorki: Renata Sargalska, Anna BullerIdentyfikacja wizualna: Katarzyna OstrowskaProdukcja: Wojciech Ruminski

Najnowsza ekspozycja w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu ma szansę stać się jednym z najważniejszych wydarzeń wystawienniczych sezonu letniego 2024 w kraju. Jest to bowiem pierwsza odsłona nowego oblicza jednej z najstarszych i najważniejszych prywatnych kolekcji sztuki współczesnej w Polsce. Nie jest przesadą stwierdzenie, że dynamiczny rozwój rynku sztuki w naszym kraju zainicjował właśnie Wojciech Fibak i jego kolekcja École de Paris, pokazywana w kilkunastu muzeach i galeriach od końca lat 90. XX w. Wybitni kolekcjonerzy przyznają dzisiaj, że rozpoczęli swoją przygodę ze sztuką zainspirowani właśnie osiągnięciami Wojciecha Fibaka.
Na powierzchni 2000 m2 na pierwszym i drugim piętrze CSW prezentujemy ponad 200 wybitnych obrazów i rzeźb artystów klasycznych oraz przedstawicieli Nowego pokolenia sztuki polskiej. Są wśród nich m.in. Andrzej Wróblewski, Jan Lebenstein, Magdalena Abakanowicz, Wojciech Fangor, Jerzy Nowosielski, Leon Tarasewicz, Izabella Gustowska, Teresa Pągowska, Jan Berdyszak i wielu innych klasyków współczesności. Eksponujemy także prace przedstawicieli średniego pokolenia: Wilhelma Sasnala, Marcina Maciejowskiego, Agaty Bogackiej, Jakuba Juliana Ziółkowskiego, Karola Radziszewskiego czy Aleksandry Waliszewskiej.
Jednak największą niespodzianką i atrakcją wystawy są prace Nowego pokolenia autorstwa Ewy Juszkiewicz, Karoliny Jabłońskiej, Agaty Kus, Agaty Słowak, Martyny Czech, Mikołaja Sobczaka, Emilii Kiny, Tomasza Kręcickiego i innych. To ich obrazy są w tej chwili najbardziej poszukiwane przez kolekcjonerów, prezentowane na licznych wystawach w kraju i za granicą, wygrywają aukcje i rankingi, wzbudzają najwięcej emocji. W kolekcji Wojciecha Fibaka znalazły się dzieła czołowych artystek i artystów Nowego pokolenia.
Wystawa pokazuje obok siebie obrazy klasyków i przedstawicieli Nowej generacji – te zderzenia często zaskakują, ale też zastanawiają i ujawniają nieoczywiste powiązania: zbliżone konteksty i kontynuację wątków, a jeśli nie dosłownie kontynuację, to przynajmniej świadomość więzów łączących artystów różnych pokoleń.
Przed 30 laty Wojciech Fibak zainicjował w Polsce swoistą modę na kolekcjonowanie, przede wszystkich uznanych twórców polskich z kręgu École de Paris. Dzisiaj zajmuje go twórczość Nowego pokolenia i choć moda na tę sztukę trwa już od kilku lat, to kolekcja Fibaka w pewien sposób podsumowuje i porządkuje to zjawisko.
Wystawie towarzyszy obszerny katalog oraz program edukacyjny.
Sobota, 16 Listopada

Spacer tematyczny: Spacer szlakiem kobiet prawdziwie odważnych, aż po śmierć

Toruń 16.11.2024, g. 10:00
od 16.00 pln
Trasa spaceru zaprowadzi nas aż na Bydgoskie Przedmieście. Spacerowicze poznają mroczniejszą stronę tej części miasta. Zobaczymy piękne gmachy, wille i kamienice, ale także zajrzymy do piwnic, których mury widziały bohaterstwo i śmierć. Okazuje się bowiem, że często mijamy pewne miejsca bez świadomości, że torunianki dokonywały tam bohaterskich czynów, przy których bledną wyczyny fikcyjnych filmowych bohaterów (o filmach też trochę opowiemy). Spacer zakończymy w Parku Miejskim, gdzie również działo się wiele.
Prowadzenie: Marcin Orłowski
Start: CSW
Czas trwania: 2,5 h
Partnerem głównym wydarzenia jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.
Wydarzenie jest realizowane w ramach projektu Sztuka Świata – edycja V. Feminativa. Sztuka Kobiet

Wyprawa w głąb sztuki. Grażyna Hase: Rewolucjonistka. Odsłona 2

Toruń 16.11.2024, g. 12:00
od 16.00 pln
„Wyprawa w głąb sztuki” to pomysł na nieszablonowe zwiedzanie aktualnych wystaw. To swego rodzaju ekspedycja, podczas której w atrakcyjny, przystępny i każdorazowo dostosowany do wieku uczestników sposób, wprowadzamy w świat sztuki. Podczas spotkania dzieci (6-12 lat) i opiekunowie aktywnie uczestniczą w spotkaniu, realizując przygotowane przez Dział Edukacji inspirujące zadania.
Maksymalna liczba uczestników: 20
Czas trwania warsztatów: 1- 1,5h
Wiek: 6+
Wtorek, 19 Listopada

Chill-uff-ka. Rozmowy wokół sztuki współczesnej w przestrzeni wystaw (19.11.2024)

Toruń 19.11.2024, g. 16:30
od 11.00 pln
Zastanawiasz się, dlaczego czarny kwadrat na białym tle wynaleziono później niż koło? Jakim cudem przeszliśmy od Dawida Michała Anioła do niewidzialnych rzeźb współczesnych, sprzedawanych za tysiące dolarów? A może nurtują Cię inne zagadnienia z zakresu sztuki współczesnej? Rozgośćmy się na pufach w przestrzeni wystaw i po prostu… pogadajmy!
Maksymalna liczba uczestników: 15
Czas trwania spotkania: 1h
Wiek: 15+
Czwartek, 21 Listopada

Grafika na warsztat! (21.11.2024)

Toruń 21.11.2024, g. 16:00
od 32.00 pln
„Grafika na warsztat!” co cykl warsztatów artystycznych, podczas których uczestnicy będą mieli okazję poznać podstawy grafiki warsztatowej. Począwszy od pojęć kluczowych dla sztuk graficznych, takich jak matryca, rycina oraz rodzaje i nazewnictwo tradycyjnych technik graficznych aż po wieloetapowy proces tworzenia grafik. Prezentację wzbogaci pokaz oryginalnych grafik i materiałów graficznych. W ramach zajęć warsztatowych uczestnicy zapoznają się z technikami druku wypukłego, wklęsłego a także technikami druku płaskiego - litografią i monotypią. Spotkania dedykowane osobom w wieku 18+, będą odbywać się cyklicznie - raz w miesiącu, od lutego do grudnia 2024 roku, w nowej przestrzeni edukacyjnej CSW. Zakończą się ekspozycją wybranych prac i publikacją edukacyjną. Zajęcia prowadzi artysta- grafik Dorota Sobolewska.
Maksymalna liczba uczestników: 12
Czas trwania warsztatów: 2h
Sobota, 23 Listopada

Marynarkowe hybrydy – warsztaty modowe

Toruń 23.11.2024, g. 12:00
od 16.00 pln
Na warsztatach zastanowimy się, co definiuje ten ikoniczny i historyczny element garderoby, jakim jest marynarka, oraz w jaki sposób możemy nadać jej nowe znaczenie. Podejdziemy do zagadnienia konceptualnie – stanie się ona dla nas stelażem do uwypuklania elementów garderoby, które zazwyczaj zakrywa: sukienek, tiszertów, topów, itp. Poprzez montowanie, drapowanie, przyszywanie dodatkowych materii do marynarek odwrócimy warstwowy porządek kolejności noszenia ubrań na sylwetce, a okrycie wierzchnie zamiast ukrywać będzie eksponować towarzyszące mu elementy garderoby. Łącząc marynarkę z innymi rodzajami odzieży i zacierając między nimi granice stworzymy unikatowe, hybrydowe kreacje. W myśl działań proekologicznych wszystkie użyte podczas warsztatów materiały będą pochodzić z drugiego obiegu.
Prowadzenie: Weronika Pniewska
Limit miejsc: 14
Czas trwania: 2,5 h
Wiek: 15+

Partnerem głównym wydarzenia jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.
Wydarzenie jest realizowane w ramach projektu Sztuka Świata – edycja V. Feminativa. Sztuka Kobiet
Wtorek, 26 Listopada

Warsztaty scenariopisarskie

Toruń 26.11.2024, g. 18:00
od 16.00 pln
Pracownia Filmu i Fotografii CSW w Toruniu zaprasza na warsztaty scenariopisarskie.
Plan zajęć obejmuje podział na grupy:
- 5 listopada i 3 grudnia - nowi uczestnicy
- 12, 26 listopada oraz 10 grudnia - osoby kontynuujące zajęcia rozpoczęte w marcu 2024 roku
Warsztaty odbywają się w godz. 18.00 - 20.00 w nowym budynku CSW.
Koszt udziału w poszczególnych zajęciach - 15 zł.
Pula miejsc - 15 osób.
Liczba miejsc ograniczona.
Warsztaty skierowane są do młodzieży oraz osób dorosłych.
Prosimy o wcześniejsze zgłoszenia na adres: radoslaw.osinski@csw.torun.pl
Osoby uczestniczące poznają podstawy scenariopisarstwa i takie zagadnienia, jak format scenariusza, formułowanie tematu, konstruowanie postaci, tworzenie konfliktu dramatycznego, koncepcja podróży bohatera, adaptacja tekstu literackiego. Pojawią się ćwiczenia praktyczne i analizy porównawcze scenariuszy z ich ekranizacjami. Każde zajęcia stanowią osobną całość, ale zachęcamy do regularnego uczestnictwa.
Prowadzący:
Radosław Osiński – doktor nauk humanistycznych. Absolwent polonistyki na UMK w Toruniu. Krytyk filmowy, filmoznawca. Zwycięzca I edycji Konkursu krytyczno-filmowego „Powiększenie” portalu Filmweb.pl (2011). Zdobywca Grand Prix XVII edycji Konkursu o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka dla młodych krytyków filmowych (2013). Wykładowca akademicki na Wydziale Humanistycznym UMK. Nauczyciel, animator kultury, autor opracowań dydaktycznych do edukacji filmowej w projekcie „Filmoteka Szkolna” Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Współredaktor (wraz z Anną Osmólską-Mętrak) polsko-angielskich publikacji "David Cronenberg. W oczach krytyków filmowych" (2016) oraz "David Lynch. Polskie spojrzenia" (2017) – nominowanej do nagrody PISF w kategorii książka o tematyce filmowej. Nagrodzony dyplomem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za szczególne zasługi w upowszechnianiu kultury (2018). Absolwent Camerimage Film School. Producent, reżyser, scenarzysta, montażysta.
Kurator kina w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu
Sobota, 30 Listopada

Astronalia 2024 - Kosmiczne Warsztaty

Toruń 30.11.2024, g. 10:00
od 16.00 pln
ASTRONALIA 2024 – KOSMICZNE DŹWIĘKI I WIZJE to projekt artystyczno-naukowy Fundacji Artystycznej KOSMOS z Torunia. Jest to cykl wydarzeń realizowanych w czterech miejscowościach Województwa Kujawsko-Pomorskiego leżących na Szlaku Kopernikowskim: w Brodnicy, Chełmnie, Grudziądzu i Toruniu. Na projekt składają się koncerty, wykłady i warsztaty zaplanowane na czas od kwietnia do grudnia 2024. Cykl wydarzeń ASTRONALIA 2024 jest kontynuacją bardzo dobrze przyjętego projektu DE REVOLUTIONIBUS 2023 (przygotowanego w związku z obchodami 550. urodzin Mikołaja Kopernika), realizowanego przez Fundację Artystyczną Kosmos w 2023.
PROGRAM:
godz. 10:00: warsztaty dźwiękowo-astronomiczne (prowadzenie Rafał Iwański, Wojciech Zięba, Sebastian Soberski)
godz. 12:00: warsztaty filmowe - tworzenie kosmicznych filmów na diaskopie (prowadzenie Anna Ruta Pilewicz, Mati Szorstki Matyasik)
Wiek uczestników - 10-18 lat
Bilet na oba warsztaty: 15 zł dostępny w kasie CSW
Liczba miejsc ograniczona
WARSZTATY DŹWIĘKOWO-ASTRONOMICZNE
Astronomiczna część warsztatów obejmuje zaznajomienie się z licznymi przykładami autentycznych sygnałów kosmicznych rejestrowanych przez radioteleskopy, m.in. pulsary, czyli gwiazdy neutronowe charakteryzujące się bardzo dużą gęstością i krótkimi, regularnymi okresami obrotu. Przykładom dźwiękowym będą towarzyszyły przykłady wizualne (mapy obiektów astronomicznych), aby pokazać jak różni się nasze postrzeganie Wszechświata w zależności od zakresu fal elektromagnetycznych, w których prowadzi się obserwacje.
W ramach dźwiękowej części warsztatów zostaną zaprezentowane ciekawe instrumenty używane podczas nagrań i koncertów VOICES OF THE COSMOS: instrumenty burzowe („spring tube”), pocierane obiekty metalowe czy zestaw drobnych perkusyjnych instrumentów akustycznych wykorzystywanych do imitowania głosów Kosmosu. Razem spróbujemy przy użyciu akustycznego instrumentarium perkusyjnego imitować brzmienie takich obiektów astronomicznych jak pulsary, Słońce czy zorza polarna. W ostatniej części warsztatów uczestnicy stworzą i ozdobią własne instrumenty burzowe, które później wezmą ze sobą do domu.
WARSZTATY FILMOWE
Na warsztatach zostaną podjęte dwa główne kosmiczne tematy: podróże kosmiczne oraz opowieści science fiction o eksplorowaniu Kosmosu. Na podstawie tych materiałów dzieci i młodzież stworzą na diaskopie własne animowane filmiki.
Diaskop – tzw. rzutnik folii to urządzenie do prezentacji slajdów lub tekstu w latach 70-80. Współcześnie tego typu analogowy rzutnik wykorzystywany może być do rozmaitych eksperymentów z kolorowymi foliami, przezroczystymi obiektami, płynami, do tworzenia oryginalnych animacji. Takie zastosowanie pozwala na uzyskanie niezwykłych onirycznych, pomysłowych obrazów. Tego typu eksperymenty rozbudzają wyobraźnię, zaciekawiają formą, zachęcają do tworzenia. Warsztaty te to również okazja do poznania analogowych urządzeń optycznych z XX wieku i możliwość ich nietypowego, twórczego zastosowania. Przygotowanie przez uczestników artystyczne filmiki umieszczone później trwale w Internecie na kanale Youtube Fundacji Artystycznej KOSMOS. Filmy będą także później prezentowane na uroczystym podsumowaniu projektu - 6 grudnia w CSW w Kinie Centrum.
Organizatorem projektu jest Fundacja Artystyczna Kosmos z Torunia.
Partnerem Głównym projektu jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.
Partnerzy: Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu, Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Grudziądzu, Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii, Ognisko Pracy Pozaszkolnej Dom Harcerza
Patronat medialny: Polskie Radio PiK, TVP3 Bydgoszcz, URANIA - Postępy Astronomii, Anxious Musick Magazine

Finisaż: oprowadzanie z Grażyną Hase po wystawie Grażyna Hase: Rewolucjonistka 30.11.2024 r.

Toruń 30.11.2024, g. 12:30
od 16.00 pln
30.11 (sob.), godz. 12.30
Prowadzenie: Grażyna Hase, Anna Kompanowska
Cena biletu: 15 zł bilet normalny, 10 zł bilet ulgowy
Czas trwania: 1,5 godz.

Pomalowane. Warsztaty malarskie (30.11.2024)

Toruń 30.11.2024, g. 15:15
od 16.00 pln
Pomalowane to cykl sobotnich zajęć malarskich skierowanych do osób dorosłych. Uczestnicy spotkań wykorzystują na nich podstawowe wiadomości dotyczące barwy oraz kompozycji. Ponadto mają okazję poznać różne techniki oraz style malarskie i popracować w zaaranżowanej pracowni malarskiej, gdzie od podszewki zapozanją się z warsztatem artysty malarza.

Zajęcia prowadzi art. malarz Monika Myszkowska

Ilość uczestników: 20

Czas trwania: 1–1,5 h (60–90 min.)
Zobacz kolejny miesiąc
Czwartek, 14 Listopada
Czwartek, 21 Listopada

Grafika na warsztat! (21.11.2024)

Toruń 21.11.2024, g. 16:00
Sobota, 23 Listopada

Marynarkowe hybrydy – warsztaty modowe

Toruń 23.11.2024, g. 12:00
Wtorek, 26 Listopada

Warsztaty scenariopisarskie

Toruń 26.11.2024, g. 18:00
Zobacz kolejny miesiąc
Skip to content